אינשטיין 19 תל אביב 050-8714-560
מייל: lawost1@gmail.com

המשטרה עצרה אזרח בשבת בגלל פרסום בפייסבוק- ותפצה אותו

אזרח הגיש תביעה כספית בסך 30,000 ש"ח כנגד המשטרה בגין מעצר שווא בשבת (ליל שישי) שבוצע לטענתו ללא כל הצדקה ופגיעה בשמו הטוב.

ביום שישי בסמוך לשעה 19:35 ולאחר כניסת השבת, הגיעו שוטרים לביתו של התובע אשר צמוד לבית כנסת על מנת לעכב אותו ולהביאו לתחנה לחקירה באזהרה.

לטענת התובע, הוא נחקר באזהרה אודות פוסט שהעלה לפייסבוק, מבלי שהפוסט הנטען הוצג לו.

בנוסף, לטענת האזרח, הוא שוחרר אמנם לביתו אך רק לאחר שחויב לתת דגימות ד.נ.א וטביעות אצבע, אף שהוא שומר שבת, ואף שהדבר נוגד את הנחיות המשטרה.

לטענתו, מדובר היה במעצר שווא, בתקיפה וברשלנות מצד הנתבעת. הוא גם טוען כי במעצרו הפומבי יש משום עוולה של לשון הרע.

לטענת המשטרה, התובע הוא  שהביא על עצמו את כל השתלשלות העניינים, בכך שפעל בניגוד לחוק, פרסם פרסומים הקוראים לאלימות והשתייך לארגונים הקוראים לאלימות. לכן, יש לראות בתובע כמי שהסתכן מרצון ולחלופין כמי שיש לו אשם תורם, בשיעור של 100%.

בית המשפט קיבל את התביעה ופסק :

"מעדויות השוטרים עולה תמונה מטרידה, מטרידה מאוד. מעדויותיהם עולה שאיש מהם לא הפעיל שיקול דעת עצמאי, ולא בחן בעצמו אם אכן יש יסוד סביר לחשש, לפיו התובע עלול לעשות מעשה שיסכן את שלום הציבור. כתוצאה מכך, במקום לבחון אם אכן יש בכלל ראיות כלשהן שמבססות חשש כזה, וכל שכן חשש מיידי שיצדיק עיכוב בשבת, הוחלט להביא בשבת את התובע לתחנה, וזאת אך ורק על סמך שיחת טלפון שלכאורה התקבלה משירות הביטחון הכללי".

בית משפט השלום בחדרה פסק לטובת התובע פיצוי בסך 5,000 ש"ח בתוספת שכ"ט עו"ד בסך 5,000 ש"ח.

  • הנ"ל לא ייצג בתיק
  • עו"ד אלון אוסט מייצג תובעים ונתבעים בנושאי מסחר, נזיקין, מקרקעין ועבודה.

Leave a Reply

Call Now Button
צרו קשר